Úvalák IT - Spolehlivý recept na trápení s vašimi počítači.
Strukturovana kabelaz

Zpět na seznam poskytovaných služeb

Navrhnu a realizuji Vaši kabelovou síť. Vypracuji cenovou nabídku přímo Vám na míru.

Budování strukturované kabeláže.

Stavíte nový rodinný dům, zařizujete nebo rekonstruujete byt, děláte úpravy v kanceláři, nebo zřizujete nové prezentační prostory?

Již v počáteční fázi projektu a plánování uspořádání prostor, je vhodné myslet na to, že Vaše počítače, notebooky, servery, prezentační panely, multimediální centra, domácí datová úložiště, nebo pevné telefony a další zařízení budou připojeny k síti potažmo internetu.

Někdo si možná říká, proč budovat kabelovou síť v době, kdy je k dispozici bezdrátová technologie sítí WiFi. Wifi se sice krásná věc, ale oproti kabelovému rozvodu má hned několik nevýhod:

  • WiFi není příliš bezpečná, náklady na skutečné zabezpečení proti neoprávněným průnikům do sítě mohou několikanásobně překročit pořizovací cenu strukturované kabeláže.
  • Rychlost a propustnost: Již při připojení několika zařízení k WiFi síti, se může rychlost přenosu dat snížit, WiFi obecně nedosahuje takové propustnosti jako kabel.
  • Zarušení vysílacího pásma: dnes je zcela běžné, že si domu nebo do kanceláře koupíte přístupový bod WiFi, nebo je WiFi již součástí broadband routeru který dostanete od poskytovatele internetu. Vše nastavíte, nebo Vám nastavení provede technik. WiFi připojení se ale ukáže být nestabilním a jeho pokrytí má neuspokojivý dosah. To může být způsobeno mimo jiné tím, že ve Vašem blízkém okolí již WiFi užívá více lidí a firem a vysílací frekvenční pásmo je příliš zarušené.

 

Nejvhodnější okamžik pro realizaci strukturované kabeláže je v době, kdy se v rámci stavebních prací dělají elektrické rozvody. Ve stávajících prostorách je třeba hledat jiné řešení, například vedení kabeláže zvýšenou podlahou, stropními podhledy nebo lištami. Je třeba vybrat vhodné místo, (například v technickou místnost nebo přímo serverovnu) kde se budou veškeré kabely sbíhat a budou zakončeny. Je to místo kde bude RACK, nebo alespoň police na které budou umístěny aktivní a pasivní síťové prvky (patchpanel, router, switch).

Každá kabelová (Ethernet) síť se skládá ze tří základních prvků. Samotný ethernetový kabel, etherentové zásuvky umístěné na zdi nebo pod omítkou a tak zvaný Patch Panel do kterého se všechny kabely od všech zásuvek sbíhají a který je umístěn typicky v RACku. Dále jsou nutné propojovací (patch) kabely použité k propojení koncového zařízení do zásuvky na zdi a z patchpanelu do switche.

Ethernetové prvky se dělí do kategorií podle rychlosti sítě pro kterou jsou konstruované. V dnešní době je nejpoužívanější a cenově nejvýhodnější kategorie 5e, která umožňuje budování sítě o rychlosti až 1 Gbit/s na krátší vzdálenosti.

Kategorie:
CAT5 (LAN 10/100 Mbit/s)
CAT5e (LAN 10/100/1000 Mbit/s)
CAT6 (LAN 10/ 100/ 1000 Mbit/s)

 

Ilustrační obrázky:

Ethernet kabelEthernetová zásuvka

Patch kabelPatch kabel koncovka